مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی

اگر هدف شما تحصیل در یکی از دانشگاه های بین المللی و معتبر دنیاست، بی شک این انتخاب یکی از برترین تصمیماتیست که در زندگی خود گرفته اید.
تحصیل کردن در رشته مورد علاقه و در دانشگاه منتخبتان، همانند یک رویاست. از مهمترین ویژگی های بارز تحصیل در دانشگاه های بین المللی می توان آشنایی با زبان دانشگاه منتخب، آشنایی با زبان و فرهنگ کشور مقصد، شناخت پیدا کردن در زمینه های روابط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و … را نام برد.
تحصیلات و پیشرفت در چندین زمینه متفاوت و در عین حال همسو مانند تکمیل دانش زبان، شناخت جامعه در هر بعد، می تواند به شما کمک بزرگی برای دستیابی به اهداف جدید یا عملی کردن اهداف از پیش تعیین شده شما بکند، اما شما باید در مراحل اولیه با دقت و تحقیقات زیادی کشور مقصد، شهر و حتی دانشگاه یا دیگر مرکز آموزشی خود را انتخاب کنید.
برای خودتان چشم اندازی دقیق مشخص کنید، سپس شرایط کشورها، شهرها و مراکز آموزشی را مقایسه کنید، این تنها راه برای دستیابی به هدفتان می باشد.
به عنوان مثال، اگر شما در این امر سردرگمید، می توانید این گونه شروع کنید:
1- مشخص کردن هدف
تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که هدف شما از مهاجرت تحصیلی چیست؟!
مشخص کردن هدف دقیقاً اولین گام شماست، شما نمی توانید بدون هدف مهاجرت کنید و منتظر آینده ای باشید که سرنوشت پیش روی شما قرار خواهد داد.
شاید تفکر شما در حالی که این نوشته را می خوانید چنین باشد:
مگر امکان این وجود دارد که تمامی اهداف و برنامه هایی که انسان برای خود مشخص می کند، دستخوش تغییرات سرنوشت نشود؟
در این مورد ما هم با شما هم عقیده هستیم ولی تعیین کردن اهدافتان به این معنی نیست که شما دقیقاً به آینده ای که ترسیم می کنید قرار است برسید. با این کار شما فقط چارچوبی را برای زندگیتان تعریف می کنید و این عمل به شما کمک شایانی در جهت اتخاذ تصمیمات آینده تان می کند، چرا که در آینده و در کشور مقصد، به شما پیشنهادات گوناگون در هر زمینه ای خواهد شد و تنها زمانی می توانید تصمیمات صحیحی بگیرید که چارچوب زندگیتان مشخص باشد.
شما تنها شخصی هستید که دقیقاً می دانید چه انتظاراتی از خود و زندگیتان دارید، پس به راحتی اهدافتان را تعیین کنید!
به عنوان مثال:
تکمیل تحصیلات و برگشتن به کشور
تکمیل تحصیلات و اخذ اقامت دائم از کشور مقصد
دسترسی به بازار کار در کشور مقصد
تأسیس شرکت در کشور مقصد
بدین گونه تمام اهداف خود را بی پروا و جسورانه مشخص و معین کنید.
2- برنامه ریزی تحصیلی
با دقت کامل مرکز آموزشی، رشته و حتی گرایش یا دیگر جزئیات رشته خود را مشخص کنید، همچنین درباره رشته انتخابی خود از منابع رسمی (مانند وبسایت دانشگاه منتخبتان) به صورت دقیق و گسترده تحقیق و مطالعه کنید.
شما باید تمام اطلاعات صحیح را در اختیار داشته باشید و نسبت به این اطلاعات برای تحصیلات خود برنامه ریزی کنید.
به عنوان مثال:
مدت زمان تحصیل
آشنایی با واحدهای تحصیلی
آشنایی با قوانین مرکز آموزشی منتخب
3- تعیین بودجه تحصیلی
با توجه به هزینه زندگی و تحصیلاتتان به صورت تخمینی حساب کنید که به چه مقدار پول نیاز دارید.
شرایط مالی خود را در نظر بگیرید و ببینید که چگونه می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.
شاید شما حتماً نیاز به بورس تحصیلی داشته باشید، در این صورت شرایط بورسیه های مختلف مانند بورسیه های دولتی، دانشگاهی و خصوصی را بررسی کنید.
احتمال این همه وجود دارد که بورسیه ای به شما تعلق نگیرد، در این صورت باید با توجه به شرایط مالی خود، کشوری را انتخاب کنید که در زمان تحصیل به شما اجازه کارکردن نیز بدهد، چنانچه انتخاب شما این گزینه باشد، باید شرایط بازار کار کشورهای منتخبتان را بررسی کنید.
4- شرایط اقامت پس از تحصیل
ابتدا از خود بپرسید که هدف شما پس از تحصیل چیست؟!
اگر هدفتان وارد بازار کار شدن، تشکیل زندگی یا اخذ اقامت دائم از کشور مقصد باشد، باید حتماً شرایط اقامتتان پس از تحصیل بررسی کنید.
بسیاری از کشورها به شما از لحاظ قانونی امکان اقامت یا اخذ اقامت دائم را پس از تحصیل می دهند، در عین حال بسیاری دیگر به شما این امکان را بنابر قوانین ادارات دولتی مانند اداره مهاجرت کشور منتخبتان نمی دهند، بنابراین باید دقیقاً با اطلاعات کافی و دقیق کشور مقصد را انتخاب کرد.
همانطور که خواندید، برای نجات از سردرگمی و دستیابی به انتخابی صحیح می توانید از فیلترهایی مانند چهار مورد ذکر شده استفاده کنید و فهرستی از کشورهایی که با شرایط شما مغایرتی ندارند را تهیه کنید، سپس از میان این فهرست می توانید به راحتی انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

اشتراک گذاری این مطلب: